GrassRoot 1Idea Grassroots

Na pewno wielu z was zastanawia sie co kryje się za pojęciem grassroots. Najprostszym wyjaśnieniem byłoby stwierdzenie, iż jest to piłka amatorska, ale byłoby to zbyt duże uproszczenie.

Aby zdefiniować piłkę grassroots musimy zacząć od określenia jej zasadności a także rozpoznać wartości oraz związek z piłką zawodową. Najprościej rzecz ujmując piłkę możemy podzielić na:

  • piłkę zawodowa ze wszystkimi jej gwiazdami
  • elitarną piłkę młodzieżową (rozgrywki reprezentacyjne, akademie piłkarskie)
  • rozgrywki amatorskie oraz wszelkiego rodzaju aktywności związane z piłką nożną.

Ostatni punkt, to piłka, której celem nie są korzyści materialne a czysta zabawa. Dla niektórych jest ona formą rekreacji, rozrywki, zabawy, dla innych jest to piłka związana z rozgrywkami szkolnymi czy też klubowymi a co za tym idzie pociąga za sobą jakąś formę treningu. Dla jeszcze innych jest to początek drogi do stania się zawodowym graczem. To wszystko stanowi grassroots, czyli piłkę dla każdego, bez względu na płeć, rasę, kolor skóry, wiek, zamożność, umiejętności czy sprawność ruchową. Grassroots to niesamowita różnorodność poczynając od gry na poziomie amatorskim w klubach (dorośli, młodzież, dzieci) poprzez rozgrywki szkolne, pracownicze, piłkę oldbojów aż po futsal czy też piłkę plażową.

Ale grassroots to nie tylko gra w piłkę ale również, poprzez ową grę, integracja społeczna, tworzenie swoistego rodzaju wspólnot, wspieranie zdrowego trybu życia jak również pomoc osobom z niepełnosprawnością umysłową czy fizyczną poprzez tworzenie warunków do gry.

Grasroot 2Jakie ma to jednak przełożenie na piłkę zawodową? To proste – im większa podstawa tej piłkarskiej piramidy, tym większe szanse na wyselekcjonowanie najbardziej utalentowanych graczy. Bez tego nie byłoby współczesnych  gwiazd futbolu czy wspaniałych widowisk podczas spotkań Ligi Mistrzów, Mistrzostw Europy czy Świata. Jasnym jest również to, że nie wszyscy osiągną poziom wyczynowy i nie uczynią z gry w piłkę nożną swojego zawodu. A więc co z nimi? Ano są oni potencjalnymi przyszłymi kibicami piłkarskimi, sędziami, działaczami czy też sponsorami, a więc stanowią całe tło piłki nożnej. Słynny włoski trener Marcelo Lippi został kiedyś zapytany o piłkę grassroots. Odpowiedział: „Życie współczesnych dzieci jest o wiele bardziej skomplikowane niż za naszych czasów. Oczywiście grają oni zdecydowanie mniej w piłkę niż my to robiliśmy”. 

Zadaniem programu Grassroots jest to zmienić, bo w końcu piłka nożna to nie tylko milionerzy z telewizji, piękne stadiony i nieprzyzwoicie szybkie samochody. To przede wszystkim wszystko to co dzieje się wokół nas, wokół naszej małej społeczności, to budowanie więzów oraz tworzenie społecznej świadomości, to w końcu chęć bycia zdrowym i uśmiechniętym. I pomyśleć, że to wszystko może nam dać kopanie piłki w parku...

Regulamin Newslettera
pobieranie strony...
Newsletter - zapisz się!
regulamin
Zapisz się