ReprezentacjeReprezentacje młodzieżoweReprezentacja U-17AktualnościRozlosowano grupy pierwszej rundy kwalifikacji do mistrzostw Europy U-17 2025 Powrót

AktualnościReprezentacja młodzieżowa U-17

Rozlosowano grupy pierwszej rundy kwalifikacji do mistrzostw Europy U-17 2025

 03 / 05 / 24 Autor: PZPN
Rozlosowano grupy pierwszej rundy kwalifikacji do mistrzostw Europy U-17 2025

Słowenia, Gruzja i Armenia będą rywalami reprezentacji Polski rocznika 2008 w pierwszej rundzie kwalifikacji do mistrzostw Europy U-17 2025, które odbędą się w Albanii. Mecze tej fazy zostaną rozegrane jesienią, a ich gospodarz zostanie ustalony w przyszłym tygodniu. Warto dodać, że EURO U-17 od 2025 roku będzie rozgrywane w formacie 8-zespołowym, a duże zmiany nastąpią również w samych kwalifikacjach.


Nowy format kwalifikacji w kategorii do lat 17 będzie obowiązywał już od najbliższego sezonu, czyli od 1 lipca 2024 roku. Kwalifikacje wciąż będą podzielone na dwa etapy: jesienny i wiosenny. Nowością jest to, że wszystkie reprezentacje – gospodarz turnieju finałowego również – będą brały udział w obu, a druga runda będzie podzielona na Ligę A i Ligę B. Tak jak dotychczas, obie rundy będą rozgrywane w formie miniturniejów na stadionach w kraju jednego z uczestników danej grupy. 

W wyniku piątkowego losowania pierwszej rundy kwalifikacji 54 reprezentacje trafiły do 12 grup czterozespołowych oraz 2 trzyzespołowych. Drużyny, które zajmą dwa czołowe miejsca w każdej z grup w drugiej rundzie trafią do Ligi A, a pozostałe do Ligi B. Słabsze drużyny staną tym samym przed szansą gry o punkty wiosną, na co przez lata nie miały większych szans. Nie będą jednak rywalizowały o awans do mistrzostw Europy U-17, bo ten będzie możliwy wyłącznie z Ligi A.

W drugiej rundzie w Lidze A 28 drużyn zostanie podzielonych na siedem czterozespołowych grup. Ich zwycięzcy zakwalifikują się do turnieju finałowego, gdzie dołączą do gospodarzy, czyli w przypadku edycji 2025 – do Albanii. Jeśli ci znajdą się w gronie siedmiu triumfatorów grup, na EURO zakwalifikuje się także najlepsza ekipa z drugiego miejsca. W mistrzostwach weźmie udział osiem drużyn rozlosowanych do dwóch czterozespołowych grup. Po dwie najlepsze awansują do półfinałów, a ich zwycięzcy zagrają w finale.

Regulamin Newslettera
pobieranie strony...
Newsletter - zapisz się!
regulamin
Zapisz się
Wideo