AktualnościFederacja
Osiem klubów z tytułem „Klub Bez Barier” 2025

Polski Związek Piłki Nożnej, we współpracy z Federacją Kibiców Niepełnosprawnych, ogłosił wyniki drugiej edycji programu „Klub Bez Barier”. Spośród wszystkich zgłoszeń pozytywnie rozpatrzono osiem aplikacji. Wszystkie wyróżnione kluby przekroczyły wymagany regulaminem próg dziewięćdziesięciu punktów na sto możliwych i otrzymały prestiżowy certyfikat. W gronie laureatów znalazły się GKS Katowice, Górnik Zabrze, Jagiellonia Białystok, Legia Warszawa, Piast Gliwice, Pogoń Szczecin, Śląsk Wrocław oraz Wisła Kraków. Najwyższe noty, po dziewięćdziesiąt sześć punktów, zdobyły Górnik, Jagiellonia i Śląsk. Blisko uzyskania certyfikatu były: Lech Poznań, Cracovia oraz Arka Gdynia.
Program „Klub Bez Barier” został zainaugurowany w 2024 roku jako wspólna inicjatywa Polskiego Związku Piłki Nożnej i Federacji Kibiców Niepełnosprawnych. Jego celem jest wprowadzenie jednolitych standardów dostępności na polskich stadionach, zarówno w zakresie infrastruktury, jak i obsługi kibiców z niepełnosprawnościami. Każdego roku kluby szczebla centralnego mogą zgłaszać swoje kandydatury, a niezależna komisja weryfikuje je pod kątem spełniania wysokich kryteriów. Certyfikat przyznawany jest jako potwierdzenie, że dany klub tworzy przestrzeń przyjazną i w pełni otwartą dla wszystkich kibiców.
„Idea programu „Klub Bez Barier” polega na tym, aby tworzyć na stadionach piłkarskich standardy dostępności na najwyższym poziomie. Gratuluję wszystkim klubom, które zdobyły tytuł w tym roku. Wyniki pokazują, że środowisko piłkarskie w Polsce podchodzi do tego tematu coraz poważniej, a standardy obsługi kibiców z niepełnosprawnościami są stale podnoszone” – powiedział Dariusz Łapiński, Kierownik Działu ds. Współpracy z Kibicami.
Każdy z klubów oceniany był w pięciu obszarach. Pod uwagę brano przede wszystkim infrastrukturę stadionową, w tym dostępność trybun, miejsc dla osób poruszających się na wózkach, toalet i parkingów. Istotne były także działania w zakresie budowania społeczności, takie jak inicjatywy edukacyjne, projekty CSR czy współpraca z kibicami z niepełnosprawnością. Trzecim kryterium była dostępność cyfrowa, a więc zgodność stron internetowych i komunikatów z wytycznymi WCAG 2.1. Oceniano również obsługę kibiców gospodarzy, obejmującą m.in. szkolenia wolontariuszy i audiodeskrypcję oraz obsługę kibiców gości, gdzie analizowano sektor przyjezdnych, swobodny dostęp do cateringu i alternatywne miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.
„To niezwykle budujące, że coraz więcej klubów traktuje dostępność jako integralną część swojej działalności. Osiem pozytywnie ocenionych zgłoszeń to sygnał, że w polskiej piłce trwa swoisty „wyścig w dostępności”, w którym wygrywają wszyscy – a przede wszystkim kibice z niepełnosprawnościami”– podkreślił Michał Fitas, prezes Federacji Kibiców Niepełnosprawnych.
Certyfikat „Klubu Bez Barier” przyznawany jest na okres jednego roku. Po wdrożeniu dodatkowych usprawnień kluby mogą starać się o jego przedłużenie nawet na trzy lata. Tytuł jest nie tylko potwierdzeniem spełnienia wysokich standardów, lecz także narzędziem do promocji i komunikacji z kibicami. Uroczyste wręczenia certyfikatów odbędą się podczas meczów PKO BP Ekstraklasy i Betclic 1 Ligi w listopadzie i grudniu 2025 roku.
W ubiegłorocznej, inauguracyjnej edycji tytuł „Klub Bez Barier” otrzymało pięć klubów: Górnik Zabrze, Jagiellonia Białystok, Legia Warszawa, Pogoń Szczecin i Śląsk Wrocław. Tegoroczna lista laureatów potwierdza, że program rozwija się dynamicznie i zyskuje coraz większe znaczenie w środowisku piłkarskim. – Chcemy, aby każdy kibic – niezależnie od sprawności – mógł czuć się na stadionie pełnoprawnym uczestnikiem widowiska. To fundament idei piłki nożnej jako sportu dla wszystkich – dodał Łapiński.