FederacjaAktualnościAudiodeskrypcja na meczach z Ukrainą i Nigerią Powrót

AktualnościFederacja

Audiodeskrypcja na meczach z Ukrainą i Nigerią

 19 / 05 / 26 Autor: PZPN
Audiodeskrypcja na meczach z Ukrainą i Nigerią

Przed reprezentacją Polski dwa mecze towarzyskie: z Ukrainą we Wrocławiu i z Nigerią w Warszawie. To okazja, by przypomnieć o rozwiązaniach, które ułatwiają kibicowanie osobom potrzebującym dodatkowego wsparcia na stadionie.


Czym właściwie jest audiodeskrypcja?

Dla osoby niewidomej lub słabowidzącej mecz to przede wszystkim potężna ściana dźwięku. Aby jednak ten dźwięk stał się obrazem w wyobraźni odbiorcy, potrzebna jest audiodeskrypcja, która choć może przypominać relację radiową, jest czymś znacznie głębszym i bardziej precyzyjnym. 

Klasyczny komentator często milczy, gdy na boisku nic się nie dzieje, lub skupia się na statystykach. Audiodeskryptor pracuje inaczej. Opisuje nie tylko ruch piłki, ale też mimikę zawodników, ich gestykulację, sposób, w jaki ustawia się mur obronny, a nawet to, co dzieje się na trybunach i jaką oprawę przygotowali fani. Dzięki krótkim, konkretnym komunikatom, kibic z dysfunkcją wzroku wie dokładnie, w której części boiska toczy się akcja i jakie emocje malują się na twarzach bohaterów spotkania. 

Stadiony Bez Barier misją Programu KIBICE RAZEM

Promowanie audiodeskrypcji to jeden z fundamentów działań Programu KIBICE RAZEM. Naszym celem od lat jest otwieranie stadionów dla każdego, kto kocha piłkę. Chcemy, by grupy dotąd wykluczone, w tym osoby z niepełnosprawnościami, czuły się na trybunach jak u siebie.

Ważnym elementem tych działań jest także rozwój kompetencji osób odpowiedzialnych za dostępność wydarzeń sportowych. Dlatego od 2024 r. Polski Związek Piłki Nożnej we współpracy z Federacją Kibiców Niepełnosprawnych i Fundacją Katarynka organizuje szkolenia dla audiodeskryptorów, wzmacniając standard obsługi kibiców z niepełnosprawnością wzroku podczas meczów reprezentacji Polski. 

Pamiętajmy, że dostępność to nie tylko kwestia wejścia na stadion. Chodzi o pełny udział w wydarzeniu. Ten sam rytm trybun, tę samą radość po golu i tę samą frustrację po nieudanym zagraniu. Audiodeskrypcja sprawia, że kibic z niepełnosprawnością wzroku przeżywa spotkanie razem z resztą stadionu, bez opóźnienia i bez poczucia bycia obok. 

Jak skorzystać z usługi?

Aby usłyszeć profesjonalny komentarz deskrypcyjny, nie potrzebujesz drogiego sprzętu. Wystarczy zwykły telefon z funkcją radia FM lub małe przenośne radyjko oraz słuchawki. To proste, wygodne i dostępne dla każdego na stadionie.

Zapisz te daty i częstotliwości:

Polska vs Ukraina

31 maja (niedziela), godz. 17:30

Tarczyński Arena, Wrocław

Częstotliwość: 94,4 FM

 

Polska vs Nigeria

Data: 3 czerwca (środa), godz. 20:45

PGE Narodowy, Warszawa

Częstotliwość: 95,2 FM 

Zapraszamy wszystkich kibiców do wspólnego dopingu. Pokażmy, że polskie trybuny to miejsce otwarte, nowoczesne i pełne pasji, które nie zna barier. Do zobaczenia i usłyszenia na obu meczach!

 

Regulamin Newslettera
pobieranie strony...
Newsletter - zapisz się!
regulamin
Zapisz się
Wideo