FederacjaAktualnościJagiellonia Białystok mistrzem Polski! Powrót

AktualnościFederacja

Jagiellonia Białystok mistrzem Polski!

25 / 05 / 24 Autor: PZPN

Jagiellonia Białystok nie pozostawiła w sobotę wątpliwości, której drużynie należy się tytuł mistrzowski za sezon 2023/24. Podopieczni trenera Adriana Siemieńca już po półgodzinie gry prowadzili z Wartą Poznań 3:0 i taki wynik spokojnie utrzymali do końca. To pierwszy w historii tytuł mistrzowski Jagiellonii! Warta z kolei w obliczu własnej porażki oraz zwycięstwa Korony Kielce z Lechem Poznań po czterech sezonach żegna się z PKO BP Ekstraklasą.

Przed ostatnią kolejką szansę na tytuł mistrzowski miał poza Jagiellonią tylko Śląsk Wrocław, którego wyjazdowy mecz z Rakowem Częstochowa z powodu ulewnego deszczu rozpoczął się z 45-minutowym opóźnieniem. Kiedy wreszcie warunki atmosferyczne i stan murawy pozwoliły na rozpoczęcie spotkania, rywal wrocławian w walce o tytuł prowadził już 3:0 po trafieniach Nene, Tarasa Romanczuka i Jesusa Imaza. Nie mogło to zmienić nastawienia drużyny prowadzonej przez Jacka Magierę, choć w takich okolicznościach żadna wygrana nie dawała jej mistrzostwa.

Bezradność Warty w starciu z Jagiellonią była dobrą informacją dla Radomiaka Radom i Puszczy Niepołomice, które wobec rychłej porażki poznaniaków nie musiały martwić się o ligowy byt, bez względu na wyniki ich meczów kolejno z Widzewem Łódź (ostatecznie Radomiak przegrał 1:3) oraz Piastem Gliwice (1:0). Z informacji płynących z Białegostoku cieszyli się również piłkarze Korony Kielce, którzy by myśleć o pozostaniu w PKO BP Ekstraklasie, musieli liczyć właśnie na porażkę Warty, a przy okazji samemu wygrać w Poznaniu z Lechem. Mimo kilku dogodnych sytuacji kielczanie na przerwę schodzili przegrywając 0:1 po golu Mikaela Ishaka. Dziesięć minut po zmianie stron Korona bardzo mocno przybliżyła się do osiągnięcia celu. Najpierw czerwoną kartkę otrzymał Filip Marchwiński, chwilę później kielczanie cieszyli się z wyrównani, a po kolejnych 10 minutach już prowadzili. Oba trafienia dla Korony zaliczył Jewgienij Szykawka. Na niespełna pół godziny przed zakończeniem sezonu drużyna Kamila Kuzery wydostała się ze strefy spadkowej i nie wróciła do niej już do końca! Z PKO BP Ekstraklasą po czterech sezonach żegna się więc Warta Poznań.

W spotkaniach o niższej temperaturze pewna 3. miejsca i startu w kwalifikacjach do Ligi Konferencji Europy Legia Warszawa wygrała 2:1 z Zagłębiem Lubin, zdegradowany już od kilku tygodni ŁKS Łódź pożegnał się z elitą zwycięstwem 3:2 ze Stalą Mielec, Pogoń Szczecin wygrała 1:0 z Górnikiem Zabrze, a Ruch Chorzów 2:0 z Cracovią.

Wyniki 34. kolejki PKO BP Ekstraklasy:

Jagiellonia Białystok – Warta Poznań 3:0 (3:0)

Lech Poznań – Korona Kielce 1:2 (1:0)

Legia Warszawa – Zagłębie Lubin 2:1 (2:0)

ŁKS Łódź – Stal Mielec 3:2 (3:0)

Pogoń Szczecin – Górnik Zabrze 1:0 (0:0)

Puszcza Niepołomice – Piast Gliwice 1:0 (0:0)

Radomiak Radom – Widzew Łódź 1:3 (1:0)

Ruch Chorzów – Cracovia Kraków 2:0 (1:0)

Raków Częstochowa – Śląsk Wrocław 1:2 (1:0)

Polski Związek Piłki Nożnej składa Jagiellonii Białystok serdeczne gratulacje, łącząc życzenia powodzenia w kwalifikacjach do fazy ligowej Ligi Mistrzów w sezonie 2024/25. Gratulujemy również zespołom, które będą reprezentować Polskę w kwalifikacjach do Ligi Europy (Wisła Kraków) oraz Ligi Konferencji Europy (Śląsk Wrocław i Legia Warszawa).