FederacjaAktualnościPoznaj Polskę na sportowo – podsumowanie I edycji Powrót

AktualnościFederacja

Poznaj Polskę na sportowo – podsumowanie I edycji

 22 / 11 / 22 Autor: PZPN
Poznaj Polskę na sportowo – podsumowanie I edycji

To były niesamowity czas dla młodych pasjonatów futbolu w Polsce. W ciągu ostatnich miesięcy mogli oni wziąć udział we wspólnym projekcie Polskiego Związku Piłki Nożnej i Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę na sportowo”. W ramach przedsięwzięcia można było poszerzyć swoją wiedzę o futbolu, sprawdzić ją w konkursie dotyczącym najpopularniejszej dyscypliny sportu nad Wisłą, a także na żywo śledzić piłkarską rywalizację z trybun stadionów w całym kraju! Zwieńczeniem pierwszej edycji był „Wielki Test o Piłce Nożnej”, który odbył się w studiu Telewizji Polskiej, a w którym najlepsi okazali się przedstawiciele województwa zachodniopomorskiego.


W ramach projektu „Poznaj Polskę na sportowo” na łamach Biblioteki PZPN przygotowaliśmy specjalną stronę skierowaną do młodych czytelników. Nie zabrakło w niej treści i materiałów wideo, które pozwalały lepiej poznać zarówno historię, jak i teraźniejszość polskiego futbolu. Uważna lektura była pomocna w przygotowaniu do quizu wiedzy, który odbywał się w trzech etapach: online – otwartym dla wszystkich, finałach wojewódzkich i wielkim ogólnopolskim finale w Warszawie, który ostatecznie wyłonił zwycięzców. Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 19 lat. Przedstawiciele Zachodniego Pomorza na czele z aktorką Leą Oleksiak, którzy okazali się najlepsi 17 listopada 2022 roku, nagrodę 30 tysięcy złotych postanowili przekazać na rzecz Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych. Rywalizacja w telewizyjnym studiu miała miejsce dzień po towarzyskim meczu Polska – Chile. Na stadionie Legii zjawiło się aż 11 tysięcy uczestników programu „Poznaj Polskę na sportowo”!

Zgłosić się do programu i zdobyć bezpłatne wejściówki na mecze, a także uzyskać finansowanie dojazdu i powrotu, mógł każdy klub zarejestrowany w PZPN. Na taki krok zdecydowało się ich aż 423! Oczywiście prawdziwym „hitem” był mecz pierwszej reprezentacji Polski w przeddzień wyjazdu na katarski mundial. Nie zabrało jednak również spotkań innych drużyn narodowych, a także meczów ligowych. Łącznie w okresie od 28 września do 16 listopada, rywalizację o punkty polskich klubów śledziło na żywo blisko 8 tysięcy uczestników programu. Co zrozumiałe największym zainteresowaniem cieszył się mecz mistrza Polski z liderem PKO BP Ekstraklasy, w którym Lech Poznań przegrał z Rakowem Częstochowa 1:2. Przy Bułgarskiej młodzi piłkarze i piłkarki obserwowali również m.in. ligowy klasyk, w którym Kolejorz podejmował warszawską Legię.

>>>ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO<<<

Mimo, że był to projekt pilotażowy, także inne statystyki podsumowujące wydarzenia ostatnich miesięcy mogą robić wrażenie. Młodzi sympatycy futbolu pojawili się na stadionach łącznie podczas 60 spotkań. Jak się okazało, chęć obejrzenia rywalizacji „na żywo” sprawiła, że nie straszne były im nawet trudy dalekich podróży. Dość powiedzieć, że niektórzy (z województwa zachodniopomorskiego) jadąc na mecz Polska – Chile pokonali prawie 600 kilometrów, a łączny dystans „do” i „z” Warszawy wszystkich grup 16 listopada wyniósł 109 tysięcy kilometrów!

Co warte podkreślenia, materiały przygotowane na potrzeby programu „Poznaj Polskę na sportowo” wciąż są do dyspozycji zainteresowanych. Wszyscy kibice niezmiennie mogą również bezpłatnie korzystać z bogatych zasobów Biblioteki PZPN, w której znaleźć można nie tylko wiele artykułów, statystyk i analiz, ale przede wszystkim materiały wideo z blisko półtora tysiąca spotkań reprezentacji Polski, polskich klubów w europejskich pucharach i rozgrywek krajowych. Już poza konkursem, w dalszym ciągu można się także zmierzyć z testem wiedzy, czego w okresie od września do listopada br. spróbowało ponad 150 tysięcy osób!

Regulamin Newslettera
pobieranie strony...
Newsletter - zapisz się!
regulamin
Zapisz się
Wideo