AktualnościReprezentacja A
[SYLWETKI] Znamy rywali Polaków w UEFA EURO 2020!
Znany jest już podział drużyn w fazie grupowej UEFA EURO 2020. W przyszłorocznym turnieju mistrzowskim reprezentacja Polski zmierzy się w grupie E z Hiszpanią, Szwecją i ze zwycięzcą baraży B (w których rywalizują Bośnia i Hercegowina, Irlandia Płn., Słowacja i Irlandia). Oznacza to, że biało-czerwoni swoje mecze będą rozgrywali w Bilbao i Dublinie. Mistrzostwa Europy rozpoczną się 12 czerwca przyszłego roku w dwunastu miastach-gospodarzach na całym kontynencie, udział biorą 24 drużyny.
HISZPANIA
8. Miejsce w rankingu FIFA
Sylwetka trenera: Luis Enrique , urodzony 8 maja 1970 roku. Przez całą karierę piłkarską występował w Hiszpanii. Grał w Sportingu Gijon, Realu Madryt i Barcelonie. Utytułowany i legendarny zawodnik, który wznosił wszystkie najważniejsze trofea w swoim kraju. Gdy przestał grać w piłkę, objął stery Barcelony, z którą ponownie mógł świętować mistrzostwa kraju, krajowe puchary. Jego ogromnym sukcesem było także zwycięstwo w finale Ligi Mistrzów w sezonie 2014/2015. Po odejściu z Camp Nou w lipcu 2018 roku został selekcjonerem drużyny narodowej zastępując Fernando Hierro. Po niespełna roku Luis Enrique poinformował jednak, że musi zrezygnować z posady z powodów rodzinnych. Niewiele później piłkarski świat obiegła smutna informacja, że zmarła mu córka. Ponad rok później wrócił do zawodowej piłki. 19 listopada ponownie objął reprezentację Hiszpanii.
Sylwetka największej gwiazdy: Santiego Cazorlę można uznawać za największego wygranego. Urodzony 13 grudnia 1984 roku pokonał drogę z piekła do nieba. Mógł stracić stopę, przeszedł mnóstwo skomplikowanych operacji, by w końcu wrócić na murawę. Po dwóch latach nieobecności znowu może cieszyć cię futbolem reprezentując Villareal. Co więcej – Santi Cazorla nie tylko wrócił do profesjonalnej piłki, ale także do drużyny narodowej. W kadrze reprezentacji Hiszpanii zagrał po niespełna czteroletniej przerwie. Wystąpił w eliminacjach mistrzostw Europy w czterech spotkaniach i niewykluczone, że będzie reprezentował swój na przyszłorocznym turnieju.
Bilans meczów z reprezentacją Polski: 10 meczów, 8 zwycięstw Hiszpanii, 1 remis, 1 porażka, bilans bramkowy 27:8
SZWECJA
17. miejsce w rankingu FIFA
Sylwetka trenera : W UEFA EURO 2016 Szwedzi zdobyli tylko jednego gola, do tego było to samobójcze trafienie rywala w jedynym zremisowanym meczu. Drużyna zawiodła, a Janne Andersson został wybrany nowym selekcjonerem. Dwa lata później reprezentacja zagrała już w ćwierćfinale Mistrzostw Świata i nikt nie miał wątpliwości, że to był właściwy wybór. A te się pojawiały, choć doprowadził Norrköping do pierwszego mistrzostwa Szwecji od 26 lat (2015). Problem w tym, że było to jego największe osiągnięcie. W roli selekcjonera się jednak odnajduje znakomicie, ustawiając zespół bez Zlatana Ibrahimovicia i rozbijając akcenty na innych. Jego zespół strzelił w 41 meczach 69 goli, awansował do grupy A Ligi Narodów UEFA, w eliminacjach UEFA EURO 2020 lepsza okazała się tylko Hiszpania. Do zwycięstwa nad tym rywalem zabrakło Szwedom w październiku kilkudziesięciu sekund, gdy prowadzili 1:0 aż do gola Rodrigo w doliczonym czasie.
Sylwetka największej gwiazdy : Są w drużynie Janne Anderssona piłkarze skuteczniejsi, szybsi i silniejsi, ale nikt tyle nie myśli i nie wpływa na grę swojego zespołu tak bardzo, jak Emil Forsberg . Zawodnik niemieckiego Lipska to klasowy rozgrywający, potrafiący wykonać każde podanie, do tego będący zagrożeniem przy stałych fragmentach. To jego gol latem 2018 roku dał zwycięstwo Szwecji nad Szwajcarią i zapewnił jej awans do ćwierćfinału. Forsberg bywał już najlepszym asystentem Bundesligi, wybierano go najlepszym piłkarzem w kraju, trafiał do topowej jedenastki ligi niemieckiej. – Fantastycznie się na niego patrzy, jego ruchy na boisku, jest niemal wszędzie – chwali swojego piłkarza Andersson.
Bilans meczów z reprezentacją Polski : 14 zwycięstw Szwecji, 4 remisy, 8 wygranych Polski, bilans bramkowy: 56:37.
Ostatni rywal zostanie wyłowiony poprzez baraże grupy „B”, w których zagrają Bośnia i Hercegowina, Irlandia Płn., Słowacja i Irlandia. Mecze play-off odbędą się w marcu 2020 roku.
BOŚNIA I HERCEGOWINA
49. Miejsce w rankingu FIFA.
Sylwetka trenera: Robert Prosinecki . Jeden z najlepszych chorwackich piłkarzy, brązowy medalista mistrzostw świata w 1998 roku. Występował między innymi w barwach Realu Madryt, FC Barcelona i Sevilla FC. Jest jedynym piłkarzem, który na mistrzostwach świata zdobył bramkę dla dwóch różnych reprezentacji (Jugosławia 1990, Chorwacja 1998). Karierę trenerską rozpoczął w 2004 roku jako tymczasowy trener NK Zagrzeb. Później był asystentem selekcjonera reprezentacji Chorwacji, a także szkoleniowcem Crvenej zvezdy i tureckiego Kayserisporu. W latach 2014-2017 był selekcjonerem reprezentacji Azerbejdżanu, a 4 stycznia 2018 roku ogłoszono go sternikiem kadry Bośni i Hercegowiny.
Sylwetka największej gwiazdy: Miralem Pjanić . Gdy przygasła już nieco gwiazda Edina Dżeko, wszystkie oczy skierowane są na Miralema Pjanicia. Karierę zawodową rozpoczynał on w FC Metz, a następnie trafił do Olympique Lyon. W 2011 roku przeniósł się do AS Roma, gdzie zapracował na transfer do Juventusu FC. Tam jest znów jedną z gwiazd zespołu, podobnie jak w reprezentacji Bośni i Hercegowiny, w której rozegrał już 92 spotkania.
Bilans meczów z reprezentacją Polski: 3 mecze, 0 zwycięstw Bośni i Hercegowiny, 1 remis, 2 zwycięstwa Polski, bilans bramkowy 2:4.
IRLANDIA PÓŁNOCNA
36. Miejsce w rankingu FIFA.
Sylwetka trenera: Michael O’Neill . 31-krotny reprezentant kraju, były piłkarz między innymi Newcastle United, Dundee United i Hibernianu. Jako trener zaczynał pracę w Brechin City, po czym przeniósł się do Shamrock Rovers. W 2011 roku został selekcjonerem reprezentacji Irlandii Północnej, z którą pracuje do dziś. W 2015 roku wprowadził drużynę narodową do turnieju finałowego mistrzostw Europy EURO 2016. 8 listopada 2019 roku został wybrany na menedżera angielskiego Stoke City, będzie łączył tę funkcję z posadą selekcjonera kadry „Norn Iron”.
Sylwetka największej gwiazdy: Jonny Evans . 31-letni obrońca, kojarzony głównie z Manchesterem United. Obecnie występuje w barwach Leicester City. W reprezentacji Irlandii Północnej zadebiutował w 2006 roku i od tego czasu rozegrał w niej 78 spotkań. W 2016 roku znalazł się oczywiście w kadrze na mistrzostwa Europy we Francji, gdzie zagrał we wszystkich spotkaniach swojej drużyny w pełnym wymiarze czasowym.
Bilans meczów z reprezentacją Polski: 10 meczów, 4 zwycięstwa Irlandii Północnej, 2 remisy, 4 zwycięstwa Polski, bilans bramkowy 13:14.
SŁOWACJA
32. Miejsce w rankingu FIFA.
Sylwetka trenera: Pavel Hapal. Dobrze znany polskim kibicom szkoleniowiec, przez dwa lata prowadził bowiem Zagłębie Lubin. Jako piłkarz rozegrał 21 meczów w reprezentacji Czechosłowacji oraz 10 w reprezentacji Czech. W 2003 roku rozpoczął karierę trenerską w SFC Opawa. Prowadził głównie drużyny czeskie, zaliczając też epizody na Słowacji. W 2010 roku z MSK Żylina awansował do fazy grupowej Ligi Mistrzów, a siedem lat później – już jako trener młodzieżowej kadry Słowacji – awansował z nią na mistrzostwa Europy U-21. Później pracował jeszcze w Sparcie Praga, a od 2018 roku jest selekcjonerem reprezentacji Słowacji.
Sylwetka największej gwiazdy: Marek Hamsik . Śmiało można nazwać go „słowackim Robertem Lewandowskim”. Choć grają na różnych pozycjach, Hamsik jest niekwestionowaną legendą kadry narodowej. Karierę rozpoczynał w Slovanie Bratysława, a w 2004 roku wyjechał do Włoch. Tam występował w barwach Brescii Calcio, a od 2007 roku grał dla SSC Napoli, stając się jedną z największych gwiazd. Dla klubu z Neapolu rozegrał przez 12 lat ponad 400 spotkań. W lutym 2019 roku trafił do chińskiego Dalian Yifang. Z reprezentacją Słowacji uczestniczył w mistrzostwach świata (2010) oraz Europy (2016).
Bilans meczów z reprezentacją Polski: 8 meczów, 4 zwycięstwa Słowacji, 1 remis, 3 zwycięstwa Polski, bilans bramkowy 12:13.
IRLANDIA
34. Miejsce w rankingu FIFA
Sylwetka trenera: Mick McCarthy . Jedna z piłkarskich legend reprezentacji Irlandii, 57-krotny reprezentant kraju oraz uczestnik mistrzostw świata 1990 oraz mistrzostw Europy 1988. Występował w Barnsley FC, Manchesterze City, Celtiku FC, Olympique Lyon oraz Millwall FC. Karierę trenerską rozpoczął w swoim ostatnim klubie, po czym w 1996 przejął funkcję selekcjonera reprezentacji Irlandii. Wprowadził ją do mistrzostw świata 2002, a po kiepskim początku kwalifikacji do EURO 2004 podał się do dymisji. Prowadził w roli menedżera kilka angielskich klubów, a w 2018 roku ponownie został selekcjonerem kadry narodowej.
Sylwetka największej gwiazdy: Seamus Coleman . Choć karierę rozpoczynał w Sligo Rovers, jest niewątpliwie kojarzony z Evertonem FC, w którym występuje od 2009 roku. W kadrze narodowej zadebiutował w lutym 2011 roku i od tego czasu jest niezwykle istotną postacią drużyny. W 2016 roku wziął udział w mistrzostwach Europy, gdzie zagrał we wszystkich czterech spotkaniach, nie opuszczając boiska choćby na minutę.
Bilans meczów z reprezentacją Polski: 28 meczów, 6 zwycięstw Irlandii, 11 remisów, 11 zwycięstw Polski, bilans bramkowy 30:44.