AktualnościFederacja
KOMUNIKAT RZECZNIKA DYSCYPLINARNEGO PZPN | 15.05.2025

Rzecznik Dyscyplinarny PZPN Adam Gilarski, w związku z końcową fazą rozgrywek sezonu 2024/2025, w ramach działań prewencyjnych dotyczących zapobiegania manipulowania meczami piłkarskimi, przypomina o bezwzględnym zakazie nieuczciwego wpływania na wynik rywalizacji sportowej lub wynik meczu piłkarskiego.
Na podstawie przepisów Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN surowo zabronione jest przyjmowanie lub udzielanie korzyści majątkowej, osobistej lub sportowej, lub obietnicy takiej korzyści innemu klubowi, jego piłkarzom, działaczom lub trenerom, a ponadto sędziom piłkarskim, w celu wpłynięcia na wynik sportowy meczu.
Także w sytuacji, w której korzyść sportową miałby uzyskać inny klub biorący udział w tej samej rywalizacji sportowej, takie zachowanie jest zabronione. Na podstawie obowiązującego od 2023 roku przepisu Art. 80 (2) Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, odpowiedzialność dyscyplinarną ponoszą w szczególności kluby oraz osoby fizyczne, które udzielają korzyści majątkowej za tzw. „podpórki” lub które takie korzyści przyjmują. W poprzednich sezonach, w których powyższy przepis Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN jeszcze nie obowiązywał, kilkukrotnie o podejrzeniach takiego zachowania informowały media.
Art. 80(2) RD PZPN Wpływanie na wynik meczu
§ 1. Kto, działając w imieniu, na rzecz lub w interesie klubu czyni przygotowania, usiłuje udzielić, udziela lub obiecuje udzielić korzyść majątkową, osobistą lub sportową innemu klubowi, jego piłkarzom, działaczom lub trenerom w celu wpłynięcia na wynik sportowy meczu, przy czym klub, w imieniu, na rzecz lub w interesie którego korzyść jest lub ma być udzielona nie jest uczestnikiem tego meczu, podlega karze:
1) osoba fizyczna
a) pieniężnej nie niższej niż 10.000 zł,
b) dyskwalifikacji w wymiarze nie niższym niż 6 miesięcy,
c) czasowego zakazu udziału we wszelkiej działalności związanej z piłką nożną,
d) wykluczenia z PZPN.
2) klub piłkarski
a) pieniężnej,
b) weryfikacji zawodów jako walkower,
c) anulowania wyniku meczu,
d) zawieszenia lub pozbawieniu licencji,
e) przeniesieniu zespołu do niższej klasy rozgrywkowej,
f) pozbawieniu tytułu Mistrza Polski, Wicemistrza Polski lub Zdobywcy Pucharu Polski lub Superpucharu,
g) wykluczeniu z PZPN.
§ 2. Karom opisanym w § 1 podlega również klub oraz jego piłkarze, działacze i trenerzy, którzy przyjmują korzyść majątkową, osobistą, sportową lub jej obietnicę od osoby, działającej w imieniu, na rzecz lub w interesie innego klubu piłkarskiego, w okolicznościach, o których mowa w § 1.