AktualnościFederacja
AccessibAll i UEFA publikują ankietę dedykowaną kibicom z niepełnosprawnością

AccessibAll i UEFA pragną lepiej zrozumieć doświadczenia niepełnosprawnych kibiców piłki nożnej w Europie. W tym celu opublikowały specjalną ankietę, która jest największym badaniem środowiska kibiców z niepełnosprawnością w Europie.
W UEFA wierzą, że uczestniczenie w meczach piłkarskich na żywo zapewnia niezapomniane doświadczenia, które mają pozytywny wpływ na życie każdego człowieka. Wszyscy powinni mieć taką samą możliwość do przeżywania wydarzeń sportowych. Najważniejszą ideą jest świat, w którym osoby niepełnosprawne są kluczową częścią globalnego krajobrazu sportowego, jako kibice, pracownicy, wolontariusze i liderzy. Stworzenie inkluzywnego i przyjaznego środowiska jest podstawowym celem AccessibAll i UEFA.
– Obserwujemy trend wzrostu liczby fanów z niepełnosprawnościami na stadionach piłkarskich. To powód do dumy i motywacja do jeszcze cięższej pracy dla wszystkich osób, które mają wpływ na wizerunek piłki nożnej w Europie. Absolutnie konieczne jest, aby głos kibiców niepełnosprawnych był wyraźny i dobrze słyszalny w środowisku. Tylko w ten sposób możemy iść z biegiem czasu i podnosić jakość wydarzeń sportowych – powiedział o uruchomieniu European Disabled Fans Survey, kierownik operacyjny AccessibAll Michael Rice.
UEFA we współpracy ze swoimi partnerami zaprasza osoby z różnymi niepełnosprawnościami do wzięcia udziału w największym projekcie badawczym tego typu. To doskonała okazja dla kibiców, aby podzielić się swoimi doświadczeniami z różnych stadionów w całej Europie. Badanie ma także zachęcić osoby nie będące fanami piłki nożnej do dzielenia się swoimi historiami i spostrzeżeniami na temat dostępności i ograniczeń związanych z oglądaniem widowisk sportowych na żywo.
Zebrane przez AccessibAll informacje z całego kontynentu pomogą w stworzeniu strategii, która w przyszłości zapewni lepsze warunki do oglądania spotkań piłkarskich dla osób niepełnosprawnych.
– Nierzadko mamy okazję poznać szerokie opinie kibiców z niepełnosprawnością o ich doświadczeniach związanych z uczestnictwem w meczach piłki nożnej. Jako kraj, w którym środowisko kibiców z niepełnosprawnością jest dobrze zorganizowane i liczne, zachęcamy jak największą liczbę osób do udziału w ankiecie. Pokaże to polski głos jako ważny element europejskiej sieci kibiców z niepełnosprawnością. Sam jako kibic już ją wypełniłem, do czego zachęcam wszystkich – dodał Michał Fitas, Prezes Federacji Kibiców Niepełnosprawnych.
Ankieta European Disabled Fans 2025 składa się z siedmiu sekcji i jej wypełnienie powinno zająć około 20 minut. Językiem ankiety jest angielski; jednak większość przeglądarek internetowych będzie w stanie automatycznie przetłumaczyć pytania na wybrany przez użytkownika język. Ankieta będzie dostępna do północy 31 maja 2025 r.,
W imieniu AccessibAll oraz UEFA serdecznie zachęcamy wszystkich kibiców z niepełnosprawnością do jej wypełnienia.