AktualnościFederacja
Harmonogram wydarzeń szkoleniowych PZPN na rok 2025
Znamy już przygotowany przez PZPN kalendarz wydarzeń dedykowanych trenerkom i trenerom na rok 2025. To konferencje, warszaty i webinary w formule online. Nie brakuje w nim sztandarowych projektów, jak Ogólnopolska Konferencja Trenerów, ale są też nowości. – Chcemy mówić o trenerach jako o ludziach kompetentnych, dlatego edukację kierunkujemy w stronę rozwoju kompetencji – podkreśla Paweł Grycmann, dyrektor Szkoły Trenerów PZPN.
Pierwsze wydarzenia już za nami – 3 lutego odbył się webinar tematyczny dedykowany dla trenerów edukatorów, dzień później o 125 kompetencjach warsztatu trenera piłki nożnej.
– Nazwy wszystkich webinarów dotyczą nazw kompetencji miękkich i twardych, które zdefiniowaliśmy i podzieliliśmy. Wyróżniliśmy ich na poziomie trzecim aż 125. Dzisiaj wiedza dostępna jest niemal wszędzie, na wyciągnięcie ręki, dlatego chcemy edukować językiem kompetencji i ich składowych: wiedzy, umiejętności i postawy. Wiedza sama w sobie może okazać się bezużyteczna, jeżeli trener nie potrafi jej zaadoptować do realnego środowiska pracy. W edukacji trenerskiej bardzo duży nacisk kładziemy również na odpowiednią postawę trenerów, która w pracy z obecną generacją zawodników nabiera szczególnego znaczenia. Komunikacja poprzez kompetencje pozwoli naszym wszystkim odbiorcom spojrzeć szerzej na cały obraz rozwoju zawodnika. Przez cały rok będziemy eksplorować wszystkie kompetencje, głównie poprzez praktyczne przykłady i doświadczenia trenerów pracujących na różnych poziomach współzawodnictwa – tłumaczy Paweł Grycmann.
Harmonogram wydarzeń szkoleniowych PZPN (I półrocze 2025)
Harmonogram wydarzeń szkoleniowych PZPN (II półrocze 2025)
Nowością w ofercie wydarzeń szkoleniowych PZPN będą Ogólnopolskie Warsztaty Trenerów. To organizowane w Białej Podlaskiej i Janowie Podlaskim kilkudniowe spotkania dedykowane praktykom pracującym na co dzień w konkretnych obszarach: z dziećmi w wieku 6-13 lat, młodzieżą w wieku 14-19 lat, bramkarzami, w 4. lidze czy jako edukatorzy.
– Odchodzimy od stacjonarnych konferencji, opierających się na jednokierunkowym przekazie – wykładzie prelegentów. Szukamy interakcji, gdzie trenerzy dzielą się własnym doświadczeniem, refleksjami i kompetencjami w formacie zajęć warsztatowych, paneli dyskusyjnych czy krótkich wykładów zachęcających do dalszej refleksji. Cały proces edukacji chcemy oprzeć na Cyklu Kolba, czyli czteroetapowym modelu uczenia się poprzez doświadczanie. Cztery etapy, z których składa się Cykl Kolba, to: doświadczenie, refleksja, teoria i działanie. Każdy z uczestników warsztatów będzie mógł przejść cały proces, dodając własną perspektywę do omawianego zagadnienia teoretycznego – opowiada nasz rozmówca.
Kolejna nowość w kalendarzu to Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów. Będą w niej mogli wziąć udział dyplomowani dyrektorzy sportowi i dyrektorzy akademii, którzy ukończyli kursy organizowane przez PZPN oraz pozostali, pracujący w czołowych klubach i akademiach – Zakończyły się już po dwie edycje obu kursów. Chcemy połączyć tych ludzi – mówi Paweł Grycmann.
W 2025 roku odbędzie się też – tradycyjnie – Ogólnopolska Konferencja Trenerów. Dotychczas brali w niej udział wyłącznie trenerzy posiadający licencje UEFA Pro. W tym roku zakres uczestników będzie poszerzony o szkoleniowców pracujących w Betclic 2. Lidze i w 3. lidze. – Czyli nie mówimy już tylko o licencji, ale też o tym, gdzie pracujesz – zaznacza dyrektor Szkoły Trenerów PZPN.
To nie koniec oferty dla trenerów przygotowanej przez PZPN na 2025 rok. Wkrótce zostanie opublikowany kalendarz wydarzeń i aktywności dla trenerów pracujących w piłce amatorskiej (Akademie Grassroots) oraz piłce nożnej kobiet.