AktualnościFederacja
Za nami VI Edycja Centralnego Kursu Spikerskiego PZPN
20-22 listopada 2019 roku w Warszawie odbyła się VI Edycja Centralnego Kursu Spikerskiego PZPN. W zajęciach uczestniczyło 19 osób z całej Polski. Pakiet Spikera PZPN, na podstawie którego prowadzono szkolenie, to najnowocześniejsze tego rodzaju narzędzie w Europie, a kurs przeprowadzono w oparciu o program składający się z 6 modułów.
Pozwoliło to uczestnikom poznać specyfikę pracy spikera od podstaw, a także lepiej zrozumieć znaczenie jego roli podczas meczu. Szczególną wartością tegorocznej edycji kursu było miejsce, w którym odbywały się zajęcia teoretyczne i praktyczne – był nim PGE Narodowy, na którym biało-czerwoni trzeci raz z rzędu zakwalifikowali się do międzynarodowego turnieju.
W ramach trzydniowego kursu uczestnicy wzięli udział w wykładach, zajęciach praktycznych, a także spotkaniach specjalnych. Prelekcje poprowadzili Janusz Basałaj (Dyrektor Departamentu Komunikacji i Mediów PZPN) , dr Marcin Sabat (kierownik kursu, Ekspert ds. bezpieczeństwa), Piotr Szefer (Spiker reprezentacji Polski), Tomasz Dudek (DJ reprezentacji Polski), Karolina Kowalska (dziennikarka i specjalistka ds. komunikacji medialnej), Paweł Jańczyk (dziennikarz radiowy, doświadczony spiker, były rzecznik prasowy Korony Kielce), Agnieszka Kopacz (dziennikarka telewizyjna, specjalistka ds. komunikacji), Agnieszka Wajs (aktorka teatralna i dubbingowa), Kamilla Goss (polonistka oraz ekspert językoznawstwa sportowego), Filip Adamus (redaktor portalu „Łączy Nas Piłka”) oraz Maciej Monachowski (specjalista ds. bezpieczeństwa i ochrony).
Osoby, które zdecydowały się wziąć udział w Centralnym Kursie Spikerskim PZPN miały niepowtarzalną okazję sprawdzenia swoich umiejętności podczas warsztatów mikrofonowych. Dodatkowo, atmosfera PGE Narodowego sprawiła, że każdy z uczestników, mówiąc do mikrofonu mógł poczuć emocje, które towarzyszą meczom reprezentacji Polski. Kursanci wzięli również udział w zajęciach z topografii tego obiektu.
Wśród uczestników kursu znaleźli się zarówno doświadczeni spikerzy i dziennikarze radiowi, jak również osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wystąpieniami publicznymi. Każdy uczestnik otrzymał Certyfikat Spikera PZPN, uprawniający do prowadzenia zawodów we wszystkich rozgrywkach piłkarskich w Polsce oraz bogaty zestaw materiałów i praktycznych narzędzi w wersji multimedialnej. Kurs zorganizował Departament Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN, a gospodarzem wydarzenia była spółka PL2012+ (operator PGE Narodowego).
Jednocześnie informujemy, że Polski Związek Piłki Nożnej rozpoczął nabór kandydatów na przyszłoroczną edycję Centralnego Kursu Spikerskiego. Wszystkich zainteresowanych udziałem w kursie, który odbędzie się jesienią 2020 roku, prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres bezpieczenstwo@pzpn.pl .