AktualnościFederacja
Raport "Organizacja i bezpieczeństwo meczów piłki nożnej szczebla centralnego PZPN w sezonie 2014/15"
Dzisiaj, w przededniu inauguracji rozgrywek Ekstraklasy, będących jednocześnie pierwszymi meczami ligowymi szczebla centralnego w sezonie 2015/16 w Polsce, prezentujemy „Raport dotyczący organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego PZPN. Sezon 2014/15.”
Stworzony przez Departament Organizacji Imprez, Bezpieczeństwa i Infrastruktury PZPN dokument powstał na podstawie raportów Delegatów Meczowych PZPN, Obserwatorów Sędziów pełniących rolę Delegatów Meczowych oraz Klubowych Koordynatorów ds. Współpracy z Kibicami (SLO), które stanowią oficjalną dokumentację meczową spotkań Ekstraklasy oraz I i II Ligi.
Jest to już czwarty raport publikowany w formie zestawień tabelarycznych i wykresów, natomiast drugi z kolei obejmujący swoją perspektywą cały sezon. W związku z tym możemy w nim zobaczyć zmiany i tendencje, jakie zaszły w standardach organizacji meczów pomiędzy sezonami 2013/14 i 2014/2015. W raporcie możemy znaleźć informacje dotyczące m.in.: frekwencji, oceny stadionowych parkingów, dostępności obiektów dla osób niepełnosprawnych, warunków pracy mediów, incydentów stadionowych czy też organizacji procesu wpuszczania kibiców (również przyjezdnych) czy pracy stewardów.
Z raportu między innymi dowiemy się o tym, że:
- Rekord frekwencji w Ekstraklasie ponownie padł w Poznaniu (Lech Poznań – Wisła Kraków, 41 556 widzów i był wyższy o ponad 3 tys. widzów w porównaniu do rekordu z poprzedniego sezonu).
- Podczas zaledwie 1 meczu w Ekstraklasie doszło do zakłócenia porządku na stadionie (w poprzednim sezonie podczas 6 meczów). Podczas 2 meczów I ligi oraz 2 meczów II ligi doszło do zakłócenia porządku na stadionie.
- Równo 900 meczów rozegrano na szczeblu centralnym: 296 meczów w Ekstraklasie, 298 meczów w I lidze oraz 306 meczów w II lidze.
- Przyjęcie/wpuszczanie kibiców drużyny gości na stadionach Ekstraklasy trwało średnio o 9 minut krócej w porównaniu do poprzedniego sezonu. Tylko na jednym stadionie Ekstraklasy wpuszczanie kibiców gości trwało średnio dłużej niż maksymalne 60 min. (w poprzednim sezonie na 5 stadionach Ekstraklasy).
- Lech Poznań może pochwalić się najwyższą średnią frekwencją - 19 194 widzów.
- Najlepszą ocenę za punkty gastronomiczne dostały w Ekstraklasie: Śląsk Wrocław (5,34), w I lidze: Arka Gdynia (4,94) oraz w II lidze: Wisła Puławy (4,59).
- Jeżeli chodzi o ocenę warunków pracy mediów:
Ekstraklasa: 6 klubów ze średnią powyżej 5,00. Najlepszą ocenę uzyskała Lechia Gdańsk (5,28).
I liga: 2 kluby ze średnią 5,00 - Flota Świnoujście oraz Wigry Suwałki (średnia większa o +0,10)
II liga: Siarka Tarnobrzeg (4,65)
- Obsługa kibiców niepełnosprawnych: 5 klubów Ekstraklasy może się pochwalić oceną powyżej 5,00. Najwyżej ocenione zostały Lech Poznań i Śląsk Wrocław.
Cały dokument dostępny do pobrania jest poniżej, a także na stronie PZPN.pl w dziale federacja – dokumenty – bezpieczeństwo na obiektach piłkarskich – raporty okresowe.
Raport z poprzedniego sezonu 2013/14 WYSTARCZY KLIKNĄĆ TUTAJ
Zapraszamy do lektury Raportu!
9.89MB