AktualnościFederacja
Liga Narodów od 2018 roku
W środę 26 marca 2014 r. na kongresie UEFA w kazachskiej Astanie zaakceptowano projekt Ligi Narodów. W rozgrywkach, które wystartują po zakończeniu mistrzostw świata w 2018 roku, wezmą udział 54 europejskie reprezentacje.
Faza grupowa Ligi Narodów rozpocznie się we wrześniu i potrwa do listopada. 54 reprezentacje zostaną podzielone według miejsca w rankingu UEFA na cztery ligi A, B, C i D. Dwie pierwsze z nich będą liczyć 12 zespołów, C 14, a D 16. Rywalizacja w każdej z lig toczyć się będzie w czterech grupach trzy- lub czterozespołowych. Zwycięzcy grup w poszczególnych ligach awansują o szczebel wyżej, a zespoły, które zajmą ostatnie miejsce w swoich grupach spadną do niższej ligi. Dodatkowo zwycięzcy grup w lidze A zagrają o końcowe zwycięstwo w turnieju Final Four, który rozegrany zostanie w czerwcu 2019 roku.
Natomiast w marcu 2020 zwycięzcy każdej grupy Ligi Narodów przystąpią do walki o cztery dzikie karty dające prawo gry w EURO 2020. Każda z lig A, B, C i D otrzyma jedną dziką kartę. W przypadku kiedy zwycięzca danej grupy zagwarantuje sobie grę w mistrzostwach Europy w kwalifikacjach, wówczas dzika karta przypadnie najlepszej drużynie z grupy Ligi Narodów, która nie zdołała przebrnąć eliminacji do EURO 2020. Pełny cykl rozgrywek Ligi Narodów potrwa blisko 2 lata.
Kolejna edycja rozpocznie się we wrześniu 2020 po zakończeniu mistrzostw Europy. W tej edycji system gry będzie nieco inny. Na mundial awansuje 10 najlepszych drużyn z eliminacji. 10 reprezentacji, które w eliminacjach zajmą drugie miejsce w grupie awansuje do baraży. Wystąpią w nich również zwycięzcy Ligi Narodów A i B. Triumfatorzy 6 meczów barażowych stworzą trzy pary, które rozegrają mecze o awans na mundial na neutralnym terminie.
Grafika za "Przegląd Sportowy":